Kategorie otázek

Seznam otázek

 • Dobrý den, mám dotaz ohledně tatínka, je mu 64 let. V roce 2008 dostal dvě CMP a zcela ztratil řeč, je ochrnutý na pravou část těla, chodí o francouzské holi, je soběstačný. Je bývalý chirurg, byla mu diagnostikována těžká afázie. Jednou týdně chodí logepodka, naučil se psát - opisovat text, jednoduchá slova i věty, umí počítat. Nejde mu mluvit, vyslovovat, když chce něco sdělit. Ráda bych se zeptala, zda je ještě nějaká možnost nápravy. Jsme z Litoměřic a najít logopeda, který se mu bude věnovat, byl nadlidský výkon. Každý den se s ním učíme. Doplním i podrobnější informace či je možná nějaká konzultace?

  Dobrý den,
  bez osobního kontaktu je vskutku těžké říci, do jaké míry lze stav Vašeho otce upravit. U afázií bývá většinou narušeno také rozumění řeči. Z Vašeho dotazu není zřejmé, o jaký typ afázie se jedná a zda Váš otec nemá problémy s porozuměním. V takovém případě je důležité trénovat speciálními postupy také tuto oblast.
  Doporučovala bych Vám absolvovat s Vaším otcem na naší klinice v Brně týdenní diagnostický pobyt, kde by byla provedena komplexní diagnostika a zároveň by Vám bylo ukázáno, jakým způsobem postupovat dále. Další terapeutická sezení by vzhledem k vzdálenosti mohla probíhat na naší pobočce v Praze.


  S pozdravem

  za tým Soukromé kliniky LOGO s.r.o.
  Pavla Prodělalová
  logopedka

 • Dobrý den, ctěla jsem se zeptat, kdy se začíná s nápravou řeči u dětí, zda kolem 5 roku nebo až třeba kolem 7 roku. Předem děkuji za odpověď.

  Dobrý den,
  pokud se jedná o nápravu výslovnosti, začíná se obvykle po 4. roce, v tomto věku již děti při terapii spolupracují. Začátek logopedické péče se odvíjí od konkrétních hlásek, které dítě nezvládá, protože nástup jednolivých hlásek má ve vývoji řeči svou posloupnost (je rozdíl v tom, zda dítě neumí ve 4 letech např. F, sykavky nebo R a Ř). Pokud se však u dítěte objevuje např. hrdelní R nebo mezizubní sykavky již před 4. rokem, je vhodné navštívit logopeda co nejdříve, aby zkontroloval hybnost jazyka a předešlo se fixaci nesprávně tvořených hlásek. Obecně platí, že výslovnost by měla být napravena před nástupem do školy.

  S pozdravem
  tým kliniky LOGO

 • Dobrý den, mám sedmiletou dceru a chodí do první třídy. Problém je v tom, že sousedovic děti jsou každý den venku před domem od rána až do 20. hod.večerní. Dcera přijde ze školy, napíše úkoly, slyší na dvoře děti a chce ven. Moje otázka zní - jaký je Váš názor na dítě v první třídě, v kolik hodin by mělo být dítě doma. Já si myslím, že když budu s dcerou venku do 18 hod., že je to až dost, ale když vidím sousedčiny děti ještě ve 20 hod. venku, tak nevím, jestli nejsem tyran. Nikdy jsem toto řešit nemusela, bydleli jsme tu sami, ale teď je tu více rodin a já vážně nevím, kdo dělá chybu. Já nebo sousedky? Děkuji za odpověď.

  Dobrý den. Váš dotaz zde rozvířil diskusi na Vámi uvedené téma. Proto se odpovědi ujímám sama. Odpovídám Vám nejen jako psycholog, ale i matka tří dětí. Souhlasím s názory, že každý má jinou potřebu spánku a někdo je sova a jiný skřivan. Ovšem domnívám se, že u dítěte je třeba nastavit určitý režim. Dítě staré jako Vaše dcerka by mělo spávat kolem deseti hodin denně. To tedy znamená, že když bude ráno vstávat mezi šestou a sedmou hodinou, tak by mělo jít spát mezi osmou a devátou večer /pokud dobře počítám/. A to tedy ukazuje, že nejste žádný tyran, když dceru berete z venku kolem šesté hodiny. Změna je možná o víkendech nebo o prázdninách, kdy bývá často nastolen jiný režim. Ovšem ve školním roce je zapotřebí, aby dítě bylo do školy odpočinuté. A záleží jen na Vás, zdali je vezmete domů v šest nebo půl sedmé. Ale pokud předpokládám, že dítě bude ještě večeřet, koupat se a ještě zklidnění na večer přečtením pohádky, tak máte co dělat, abyste se do tohoto časového limitu vešla - pokud chcete, aby vše probíhalo v klidu. Je třeba si uvědomit, že děti, které nechodí do školy, mají jiný režim. To, že se budete večer ještě dítěti věnovat, se Vám později vrátí.
  Přeji hodně pevných nervů.

  Za tým Soukromé kliniky LOGO s.r.o.

  Marie Aujezdská, psycholožka

 • Dobrý den, je mi 22 let a mám problém s řečí a její artikulací. Konkrétně s její rychlostí. Bylo a je mi to stále vyčítáno. Zkusil jsem nějaká cvičení, čtení nahlas, pomalu, jednoduché jazykolamy, ale pořád si nemůžu zafixovat do hlavy plynulost v konverzaci s jiným člověkem. Delší slova říkám jako by dohromady, různě věty komolím a než mi člověk porozumí, musím někdy věty opakovat třeba třikrát, což mi není zrovna moc příjemné. Proto bych vám byl velice vděčen, kdybyste mi poradili nějaký nápad či nějakou techniku, která by mi pomohla. Předem děkuji za každou radu.

  Dobrý den,

  dostal se ke mně Váš e-mail s dotazem. Vaše zrychlené tempo řeči se řešit určitě dá. Pokud máte zájem s tímto problémem něco dále dělat, tak Vám nabízím hned několik možností. 1. absolvovat vstupní vyšetření na klinice LOGO. Máme pobočku v Praze, Brně, Blansku, Židlochovicích.
  Při vstupním vyšetření Vám logoped nabídne další možnosti terapie podle vyšetření, které provede. Postupy bývají totiž velmi individuální.
  V Brně a v Praze máme také skupinové terapie, které jsou pro Váš problém ideální. Můžete si tam potom fixovat techniky, které se budete učit na individuálních terapiích.
  Na vstupní vyšetření se musíte objednat telefonicky nebo osobně. Aby byla terapie hrazena pojišťovnou, potřebujete doporučení (žádanku) od obvodního lékaře. Hradí se pouze regulační poplatky.

  S pozdravem,

  za tým Soukromé kliniky LOGO s.r.o.

  Petr Staníček
  Klinický logoped

 • Dobrý den, můj syn Jan, kterému je 9 let stále mluví velmi špatně a to i po absolvování od 4 let logopedické péče a první logopedické třídy. Byla mu diagnostikována vývojová dysfázie, dyslexie, dysgrafie a dysortografie. Jenže vada řeči se zastavila a vůbec se nezlepšuje. Honzík nadále navštěvuje logopedický kroužek a to jednou týdně. Prosím o radu, děkuji. S pozdravem Katka

  Dobrý den,

  doporučil bych Vám další vyšetření kromě logopedických. Nepíšete, jak byla Honzovi vývojová dysfázie diagnostikována. Na naší klinice klientům naplánujeme vyšetření, která jsou pro podezření na složitější diagnózu důležitá. U Honzy bych především doporučil kromě logopedie i neurologii a foniatrii. Máme tu také možnost týdenního diagnostického pobytu, kde by Honzovi byla naplánována všechna vyšetření, která jsou pro správnou diagnostiku a následnou efektní terapii žádoucí. Pokud máte zájem, objednejte se na vstupní vyšetření na naší pobočce a domluvte se přímo s logopedem, u kterého budete na vstupním vyšetření. U diagnostického pobytu se dopláci za terapie nehrazené ZP, nocleh a stravu (probíhá v Brně). Na finální ceně se dohodnete u vstupního vyšetření. Na vstup.vyšetření je potřeba žádanka od pediatra.
  Intenzivní logopedie není vždy vše. Někdy je potřeba upravit cvičení tak, aby byla opravdu efektní.

  S pozdravem,

  za tým Soukromé kliniky LOGO s.r.o.

  PhDr.Petr Staníček
  (Klinický logoped)

 • Dobrý den. Mám 2,5letého chlapečka. Asi před třemi měsíci se "rozmluvil". Do té doby mluvil pouze "stručně", nemluvil moc ve větách. Je to živější chlapeček, ale neřekl bych, že nějak přehnaně. Moc ho baví, když mu čteme a ukazujeme v knížkách. Zná všechna písmena abecedy a číslice, což se naučil z hrací podložky na podlaze. Nyní, asi před týdnem, začal koktat. Stává se mu, že když nám chce něco sdělit, u prvního slova ve větě několikrát opakuje první slabiku. Nedělá to vždy, ale občas přijde chvíle, kdy takto začne zadrhávat hodně. To je třeba večer před spaním nebo i ráno po probuzení, když je odpočatý. Nevíme o nikom z mé ani manželčiny rodiny, kdo by koktal. Chlapec má půlroční sestřičku, na kterou si zpočátku špatně zvykal, ale nyní je to již lepší. V září může již jít do školky, ale bojím se, kdyby koktat nepřestal, že by se jeho komunikace mohla zhoršit kvůli posměškům ostatních dětí. Telefonicky jsme o problému hovořili s pediatrem, který nám sdělil, že se u takto malých dětí může přechodně tato vada vytratit. Můžete nám poradit, jak chlapci pomoci, jak s ním ve chvílích koktání komunikovat apod. Děkuji

  Dobrý den,

  pracuji na Soukr.klinice LOGO jako logoped. Je pravda, že se může koktavost vytratit sama. Je také pozitivní zpráva, že se koktavost nevyskytuje v rodině. Přesto doporučuji brát tyto projevy vážně a vyvarovat se chyb, které by mohly koktavost posílit, pokud by se jednalo o pravou počínající koktavost. Dítě na to v žádném případě neupozorňujte. Je potřeba vytvořit pravidelný režim, pokud možno bez náhlých změn. Dítě nepřetěžovat - kroužky, sportem a nedostatkem spánku.
  Maximálně procvičovat rytmizaci v řeči - říkanky s bubnováním, zapojování pohybu do řeči. Na dítě mluvit klidně a nechávat dostatek času na vyslechnutí, pokud na Vás dítě mluví a svěřuje se s nějakým zážitkem.
  Budou-li projevy přetrvávat déle než 4 měsíce, vyhledejte logopeda. Doporučji logopeda z naší kliniky, protože prochází pravidelným doškolováním a to i v dané problematice.
  Přeji, ať se vše spraví co nejdříve.

  za tým Soukromé kliniky LOGO s.r.o.
  PhDr.Petr Staníček
  klinický logoped

 • Chtěla bych se zeptat, zda je normální, aby 3,5 letý klučina říkal jen několik slov a to dost nezřetelně (máma, bába, číča, brm brm.. ). Reaguje špatně na výzvu ke spolupráci, zdá se mi, že udělá jen to, co chce on sám (např. podá tužku, když chce, abych mu malovala; jsem jeho teta, ale pokud mu řeknu, aby tužku sebral, když nám upadne, chová se, jako by to neslyšel). Myslím, že je nejvyšší čas mu v rozvoji řeči nějak pomoci, ale jeho matka a zbytek rodiny si myslí, žo to není potřeba a vše přijde samo. Moc děkuji za odpověď, Petra

  Dobrý den,
  Vaše obavy jsou na místě. Při zdravém vývoji řeči by dítě již okolo 1. roku života mělo zvládat první slova, která bývají zpravidla citově zabarvená, např. bum, ham, brm, apod. Ve dvou letech dítě začíná tvořit dvouslovné věty. Slovní zásoba dítěte stále narůstá. Ve třech letech dítě už ovládá více než 1000 slov. Mluví ve větách a souvětích. Přestože vývoj řeči každého dítěte je ryze individuální, tak u Vašeho synovce dochází k opoždění vývoje řeči a měla by se najít příčina, proč tomu tak je. Na základě stanovené diagnózy systematicky pod odborným vedením logopeda pak rozvíjet řeč dítěte. Doporučuji Vašeho synovce telefonicky či osobně objednat na vstupní logopedické vyšetření na Soukromé logopedické klinice LOGO, k tomu potřebujete žádanku od dětského lékaře.

  Za tým Soukromé kliniky LOGO s.r.o.
  Mgr. Martina Blahutová

 • Dobrý den, mám 8 měsíců starého syna, před pár dny jsme přišli z nemocnice, kde dostával hodně injekcí a prošel různými vyšetřeními. Než jsme tam šli, tak krásně spinkal a rád, skoro celý den prospal, v noci se vzbudil jen 1x na jídlo a byl usměvavý. Od té doby, co jsme přišli, pořád pláče, křičí a je mrzutý. Usíná i vstává s pláčem a stále by se chtěl jen chovat a to já nemůžu, protože cvičíme Vojtovu metodu a potřebujeme, aby začal lézt. Jenže když se bude pořád chovat, tak nezačne lézt. Když ho dám na zem, tak pláče a zvedá ručičky, že chce do náruče. Ani do jeho postýlky ho nemůžu dát, protože začne hystericky plakat. Při přebalování taky jen pláče. Nevím si s ním rady. V noci se budí častokrát a připadne mi, jako by měl noční můry. Když má hlad, dostane mléko, ale do postýlky už nechce i když se mu chce hodně spát. Musím ho asi hodinu chovat a přitom si chce hrát, i když mu padá hlavička únavou. Až je pořádně "tuhý", tak ho můžu dát spinkat. Taky se stává, že se nechce ani chovat ani ležet, pořád sebou šije a při tom hystericky křičí. Doufám, že mi poradíte, co mám udělat, aby tak neplakal. Předem děkuji za radu. Eva

  Dobrý den, děkujeme za Váš dopis.
  Je obtížné se jednoznačně vyjádřit k Vašemu problému. Neznáme okolnosti jeho hospitalizace, zda jste byla v nemocnici s ním apod. Ale zcela jistě bychom se nejdříve poradily s dětskou lékařkou k vyloučení případných zdravotních potíží Vašeho dítěte. A v případě , že je zdravé, tak je důležitá trpělivost, co největší kontakt s dítětem, aby opět nabylo ztracenou jistotu a pocit domácího bezpečí. Musíme si uvědomit, že v nemocnici mohlo dojít k narušení jeho celkového režimu, na který byl zvyklý. A to je zapotřebí obnovit. Při usínání se nebát být s dítětem, držet ho za ručku, aby se cítilo v bezpečí. Snažte se být sama klidná, protože dítě z Vás může přejímat Vaši úzkost a nejistotu. Přejeme hodně klidu.

  S pozdravem tým kliniky LOGO

 • Dobrý den, se 4,5letým synem jsem objednaná na logopedii, špatně vyslovuje, z foniatrie jsme odešli s \"masivní dyslalií\", můžete mi poradit nějaká cvičení, www stránky...., co bych zatím mohla procvičovat doma? Děkuji. Karolína

  Dobrý den Karolíno,
  pokud jste absolvovali foniatrické vyšetření, kde vám lékař řekl diagnózu dyslália, i tak musíte počkat na komplexní logopedické vyšetření, kde logoped upřesní diagnózu a stanoví postup terapie.
  Před tím než navštívíte logopedickou ambulanci, můžete u syna rozvíjet zrakovou, sluchovou percepci a pamět. Provádět dechová, fonační i artikulační cvičení. V knihkupectví jistě najdete publikace s toutou tématikou. Pokud jste objednáni na naši kliniku, je možné zakoupit materiály vytvořené přímo pro naše klienty.

  S pozdravem tým kliniky LOGO.

 • Dobry den! Mám přítele, kterému je 25 let a jakoby natahoval slova (boooty, maaaama), jednou je řekne normalně, podruhé slovo natáhne. Dalo by se s tím něco dělat i teď v jeho věku? Děkuji. K.J.

  Dobrý den, pokud má Váš přítel potíže s plynulostí řeči, dá se s tím pracovat i nyní, terapie není nijak věkově omezená. Důležitý je komplexní přístup a motivace klienta. Výhodou dospělého věku je náhled klienta na potíže, schopnost popsat potíže ze svého pohledu, popsat konkrétní projevy, problémové situace, vnitřní pocity a možnost otevřeně o nich hovořit.
  Naše klinika se terapií poruch plynulosti řeči úspěšně věnuje již řadu let. Užívá se zde metoda komplexního přístupu, tzn. že na terapii se podílí celý tým odborníků (logoped, psycholog, neurolog, foniatr).
  Klient může navštěvovat jak individuální logopedickou terapii, tak skupinovou terapii pro dospělé, která probíhá pravidelně jednou týdně.
  Dále může absolvovat diagnostický a reedukační pobyt ( víkendový nebo týdenní pobyt, tábor apod.).
  Pokud má tedy Váš přítel zájem zlepšit své potíže s plynulostí řeči, stačí kontaktovat naši kliniku a objednat se na vstupní logopedické vyšetření. K němu bude potřebovat žádanku od svého praktického lékaře. Ná základě vstupního vyšetření pak bude vytvořen terapeutický plán ušitý jemu přímo na míru.
  S pozdravem

  tým kliniky LOGO


Menu kategorie

Naše ordinace

Ordinace Praha

Karlovo náměstí 15
120 00 Praha

Telefon: 517 578 322
Mobil: 603 484 077
Mobil: 724 205 959

Více informací o pobočce
Další kontakty na kliniku
Ordinace Brno

Vsetínská 20
639 00 Brno


Telefon: 543 420 666
Mobil: 777 675 233

Více informací o pobočce
Další kontakty na kliniku
Ordinace Blansko

Nádražní 10
678 01 Blansko

Telefon: 517 578 311

Více informací o pobočce
Další kontakty na kliniku

Náměstí Míru 149
667 01 Židlochovice

Telefon: 517 578 345

Více informací o pobočce
Další kontakty na kliniku