V Česku koktá stále víc lidí - iDnes.cz

V Česku výrazně přibylo lidí trpících koktavostí, říkají lékaři. Zatímco ještě před patnácti lety trápila tato porucha něco přes sto tisíc dětí i dospělých, dnes je číslo asi o polovinu vyšší. Koktavost bývá příznakem nedostatečně vyvinutého nervového systému.

"Hlavním důvodem takového nárůstu je dnešní uspěchaná doba a projevuje se také všudypřítomný stres," říká Ilona Kejklíčková z brněnské specializované kliniky Logo.

Koktavost postihuje zejména lidi s ne zcela dobře vyvinutým nerovovým systém. "Právě takových dětí se rodí stále více," upřesnila lékařka.

Onemocnění však často propuká i u nadprůměrných a hyperaktivních dětí, které v rodinách nemají dostatek prostoru, aby se mohly vyjádřit a prosadit.

Vada je ale podle Kejklíčkové poměrně dobře léčitelná. Úspěchu dosahují lékaři zhruba v polovině případů. V posledních letech se totiž výrazně změnily léčebné metody.

"Dříve rodiče postižených dětí často slýchali, že se vada sama spraví. Dnes víme, že tomu tak není," vysvětluje lékařka.

Na léčebném procesu se spolu s logopedy podílí i neurologové a psychologové. Vada totiž nepostihuje jen řeč, ale celou psychiku člověka. Pro koktající je velmi stresující jakákoliv komunikace, mnohdy se nejsou schopni ani představit.

Mnohé postižené děti mají podle lékařů problémy se zařazením do kolektivu, jsou zdrojem posměchu a mnohdy i šikany.

Dospělí pak hůře hledají uplatnění na trhu práce. "Jsou známé i případy, kdy pocity méněcennosti přerostly až k pokusům o sebevraždu," popisuje lékařka.

Na problémy lidí trpících koktavostí má upozornit i mezinárodní konference, kterou v pátek uspořádá na krajském úřadě v Brně klinika a občanské sdružení Logo.

Akce pro postižené lidi, rodinné příslušníky, odborníky i širokou veřejnost se koná u příležitosti Mezinárodního dne porozumění koktavosti, který připadá na 22. říjen.

Originál článku si můžete přečíst na stránkách zpravodajského serveru iDnes.cz, který je autorem.

Naše ordinace

Ordinace Praha

Karlovo náměstí 15
120 00 Praha

Telefon: 517 578 322
Mobil: 603 484 077
Mobil: 724 205 959

Více informací o pobočce
Další kontakty na kliniku
Ordinace Brno

Vsetínská 20
639 00 Brno


Telefon: 543 420 666
Mobil: 777 675 233

Více informací o pobočce
Další kontakty na kliniku
Ordinace Blansko

Nádražní 10
678 01 Blansko

Telefon: 517 578 311

Více informací o pobočce
Další kontakty na kliniku

Náměstí Míru 149
667 01 Židlochovice

Telefon: 517 578 345

Více informací o pobočce
Další kontakty na kliniku

Aktuality

Více aktualit »