Jak na úspěšnou adaptaci dítěte na mateřskou školku?

Nástup do školky je pro řadu dětí velikým milníkem v jejich životě, stejně jako později nástup do první třídy. Rodiče i učitelky by se měli pokusit dětem tuto situaci co nejvíce usnadnit. Co dělat a co nedělat pro úspěšnou adaptaci dítěte na prostředí školky se dočtete v tomto článku.

Věřte, že i děti, které se do školky opravdu těší, jsou plné nejistoty a obav.  Přeci jen poprvé zůstanou delší dobu bez rodičů jinde než doma, ale stále by se měly cítit bezpečně a být spokojené.

Nespokojenost dítěte s mateřskou školkou se projevuje různými způsoby, nejčastější je vztek a pláč, a to především ráno při předávání dítěte učitelce. Jiné děti si stěžují na bolení bříška a mohou se u nich projevovat i bolesti v krku nebo nevolnosti. Některé děti jsou pak při pobytu ve školce agresivní, jiné naopak nezvykle apatické nebo unavené. Příčin těchto projevů je opravdu mnoho, může to být nadměrná péče rodičů, žárlivost na mladšího sourozence, pocit, že se rodiče dítěte zbavují, nebo nepříjemná zkušenost z interakce s ostatními dětmi.

Co můžete udělat pro to, aby školka byla pro dítě zábavou a ne stresem?

  1. Mluvte s dítětem o školce

Než povedete své dítě poprvé do školky, vysvětlete mu, co se ve školce dělá, jaké to tam je, jaké ho čekají radosti, ale upozorněte ho, že se mohou vyskytnout i těžkosti. Nástup do školy je třeba oznámit co nejobyčejněji, jako by šlo o naprosto samozřejmou věc, třeba ve stylu „Už jsi velký, budeš chodit do školky, budeš si tam hrát s dětmi, budete kreslit, zpívat, cvičit, apod.“

Nelákejte ho na hory hraček a báječné kamarády, dítě by pak mohlo být zklamané, až se mu prostředí okouká. Můžete si o školce popovídat i společně se starším dítětem, které do školky už chodí a rádo. Především se ale vyhněte negativním větám jako „počkej, tam tě naučí poslouchat“, „tam se s tebou nikdo dohadovat nebude“ apod., které dávají najevo, že školka je pro dítě trestem. Dejte naopak dítěti najevo, že rozumíte jeho obavám, ale že mu věříte a že to určitě zvládne.

2. Zvykejte dítě na odloučení

Před nástupem do školky pověřujte hlídáním svého dítěte i jiné dospělé. Při odchodu vždy láskyplně řekněte, že odcházíte, ale že se vrátíte. Dítě potřebuje mít pocit, že se na vás může spolehnout. Pokud byste se tajně vyplížili z domu, dítě se bude cítit zrazené a strach z odloučení se prohloubí.

3. Veďte dítě k samostatnosti

Veďte své dítě k samostatnosti při stolování, sebeobsluze, hygieně, uklízení hraček, oblékání a obouvání, používání kapesníku. Vybudujete v něm tak sebedůvěru a předejdete pocitu, že ono je to jediné, které si neumí dojít na záchod.

4. Plňte své sliby, říkejte dětem pouze pravdu

Když řeknete, že přijdete po obědě, měli byste po obědě přijít. Děti snáší lépe větší zátěž než nejistotu.

5. Dejte dítěti s sebou něco důvěrného.

K překonání zábran z nového prostředí často pomůže nějaká drobnost, která připomíná domov a blízké, třeba jen obyčejný kamínek, plyšák, oblíbená hračka nebo maminčin šátek. V této době také dítě vyžaduje nadměrné projevy lásky. Neustále ho ubezpečujte o tom, že ho máte rádi, i když jste ho dali do školky. Až si dítě zvykne, samo přestane tyto projevy vyžadovat.

6. Neprotahujte loučení

Pokud bude dítě plakat, buďte přívětiví, ale rozhodní. Neodcházejte narychlo ani tajně, ale pokud Vás dítě „vydírá“ pláčem a vy jednou ustoupíte, zapamatuje si to pro příště a pak to bude ještě horší. Ranní slzičky jsou normální, většina dětí přestane plakat, jakmile máma zavře dveře. Ve většině případů je nejlepší, když rodič do třídy vůbec nejde a dítě si zvykne na loučení už v šatně.

7. neslibujte odměny předem.

Za pobyt ve školce chce nejedna maminka čas od času své dítě odměnit, neslibujte mu však nic předem, spíše ho odměnou překvapte. Dítě prožívá stres z toho, že je bez rodičů v novém prostředí a k tomu se může přidat strach z toho, že selže a odměnu nedostane. Materiální odměny by se ale neměly stát pravidlem, aby dítě hračku nevyžadovalo každý den.

8. Nepřenášejte na dítě své pocity. Děti dokážou velmi citlivě poznat projevy strachu u rodičů. Pokud máte sami úzkost z vodění dítěte do školky, požádejte o to raději někoho jiného z rodiny, problémy mohou naprosto ustat.

Nástup dítěte do školky bychom měli všichni vnímat jako mimořádnou událost a měli bychom si v toto období vyčlenit na dítě více času.

Pevně věříme, že všechny děti zvládnou adaptaci dobře, že se jim bude ve školce líbit a budou tam rády chodit.